مقالات و مصاحبه ها
22
پنجشنبه 4 مرداد 1397 غروب منافقین با فروغ عملیات مرصاد

مدت کوتاهی بعد از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، صدام حسین و دولت بعثی عراق با خیال این که مواضع ایران در جبهه‌ها در موضع ضعف قرار دارد، تصمیم گرفت اقدامی انجام دهد که در نظام جمهوری اسلامی ایران دگرگونی ایجاد کند. او در این عملیات از نیروهای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) کمک گرفت که بعد از اعلان جنگ مسلحانه علیه نظام اسلامی و ملت ایران، در طول جنگ تحمیلی به دامن دشمن بعثی خزیده بودند و در طول 8 سال جنگ، ضمن کمک به ارتش بعث، خیانت‌های فراوانی را علیه ایرانی‌ها مرتکب شدند. پس از «عملیات چلچراغ» منافقان در روز 28 خرداد 1367 که با همکاری ارتش صدام انجام شد، مهران به اشغال عراق درآمد و بعد از این عملیات بود که منافقین شعار «امروز مهران، فردا تهران» را سر دادند.

مسعود رجوی سرکرده منافقان در روز 31 تیر1367 در بین نیروهایش که عده‌ای از آنان را اسرای سازمان و منافقین فرا خوانده شده تشکیل می‌دادند، به شرح عملیات «فروغ جاویدان» پرداخت. او تاکید داشت که 48 ساعته به تهران خواهند رسید و رژیم عراق نیز همزمان پایگاه‌های هوایی همدان و تبریز را بمباران خواهد کرد. قرار بود هلیکوپترهای عراقی نیز تا سرپل ذهاب به همراه نیروهای منافقین پیش بیایند.

در ساعت 14:30 مورخه 3/5/67 منافقین با کمک ارتش بعثی عراق عملیات مشترک خود را با هجوم زمینی از محور قصر شیرین و سر پل ذهاب به طرف کِرِند و اسلام آباد غرب آغاز کردند. با توجه به سرعت حرکت منافقین که در جاده انجام می‌شد در ساعت 19:00 همان روز اولین ستون آنان به شهر کِرِند وارد شد و پس از تصرف شهر بلافاصله به طرف اسلام آباد غرب حرکت کردند که حدود ساعت 21:30 وارد شهر اسلام آباد غرب شدند. بعد از اسلام آباد غرب، نیروهای منافقین به سمت کرمانشاه حرکت کردند، اما با توجه به این که حرکت آنان بر روی جاده اصلی اسلام‌آباد به کرمانشاه بود، ازدحام خودروهای شخصی مردم که از اسلام‌آباد به کرمانشاه در حال حرکت بودند،  موجب کندی پیشروی منافقین شد. همین موضوع سبب شد تا رزمندگان اسلام بتوانند بر روی گردنه «چهارزبر» که یکی از رده‌های پدافندی غرب کشور است خطوط پدافندی اتخاذ کرده و آماده حمله به دشمن باشند.

در ساعت  22:00 روز سوم مرداد سال 67 نیروی دشمن تثبیت و همزمان آمادگی جهت انجام عملیات آفندی آغاز شد. عملیات آفندی رزمندگان با عنوان «عملیات مرصاد» در صبح روز 4/5/67 با رمز «یا صاحب الزمان (عج)» آغاز و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در طی سه مرحله به انجام رسید و نهایتاٌ در ساعت  5 بامداد روز 7/5/67 کلیه نیروهای باقی مانده منافقین که تا منطقه سرپل ذهاب مورد تعقیب قرار گرفته بودند، متواری شدند.

عملیات مرصاد به عنوان یکصد و  چهارمین عملیات انجام شده در طول هشت سال دفاع مقدس و هفتادمین عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش جمهوری اسلامی ایران و آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه ارتش اسلام در جنگ تحمیلی ایران و عراق بود. نقش نیروی زمینی، نیروی هوایی، هوانیروز و پدافند هوایی ارتش و حضور فرماندهان ارتش در کلیه رده‌ها در منطقه عملیات مرصاد و حضور امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی در صحنه عملیات  و هدایت و کنترل نیروهای پروازی به خصوص هوانیروز در انهدام نیروهای منافقین و انهدام و پشتیبانی هوایی عراق در عملیات مرصاد بسیار چشمگیر بود، تا جایی که در نامه حضرت امام خمینی (ره) به فرماندهان نیروی هوایی و هوانیروز در مورخه 1367/6/5 این قدرشناسی ایشان منعکس است. در این عملیات علاوه بر نیروی زمینی ارتش، نیروهایی از سپاه پاسداران، نیروی هوایی و پایگاه هوانیروز کرمانشاه به اتفاق تعدادی بالگرد از کرمان و پایگاه پشتیبانی اصفهان حضور داشتند.

امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در عملیات مرصاد، نماینده امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع بود. او با حضور در جبهه عملیات مرصاد  نقش بارزی در سازماندهی نیروها، به ویژه نیروهای هوانیروز داشت. صیاد شیرازی بعد ها به دلیل همین مشارکت فعالانه در صحنه عملیات مرصاد مورد بغض منافقین قرار گرفت و در 21 فروردین ماه 1378 توسط آنها ترور شد و به شهادت رسید.

در عملیات مرصاد بیش از 1600 تن از منافقین کشته و بیش از 1000 نفر از آنها به اسارت در آمدند، بالغ بر 80 درصد امکانات و تجهیزات آنان به کل منهدم و تعدادی نیز به غنیمت رزمندگان درآمد و فقط تعداد کمی از آنها به عقب منتقل شدند. در این عملیات بیش از 150 دستگاه خودرو، 120 دستگاه تانک، 400 دستگاه نفربر، 90 قبضه خمپاره‌انداز 80 میلی‌متری، 150 قبضه خمپاره‌انداز 60 میلی‌متری و 30 قبضه توپ 106 میلیمتری منافقان منهدم شدند. هوانیروز ارتش نیز در این عملیات 425 ساعت پرواز داشت. در این عملیات خلبانان نیروی هوایی با 228 سورتی پرواز حدود 675000 پوند بمب بر سر منافقین فرو ریختند و با وجود بمباران پایگاه هوایی همدان توسط نیروی هوایی ارتش بعثی عراق و مورد اصابت قرار دادن سایت سوباشی همدان با موشک‌های ضد رادار در چندین نوبت، وقفه‌ای در پشتیبانی از عملیات مرصاد و نیروهای زمینی به وجود نیامده و حملات هوایی به شدت ادامه یافت.

در کیلومتر 34 جاده کرمانشاه به اسلام‌آباد، یادمان شهدای عملیات مرصاد وجود دارد. کلنگ این یادمان در سال 1371 توسط امیر صیاد شیرازی در محل تنگه چهارزبر به زمین زده شد و در پنجم مرداد ماه 1375 همزمان با سالروز عملیات مرصاد با حضور مسئولین و خانواده شهدا و امیر صیاد شیرازی افتتاح شد. این یادمان یادآور ایثارگری‌های فرزندان این ملت در نبرد  با منافقین کوردل است.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 630