اخبار
بدانیم که ...


بدانیم که ...

*‌ سرهنگ جانباز رفيع غفاري از تيپ 55 هوابرد شيراز ركورددار شكار تانک و خودروهاي زرهي دشمن بعثي در سال‌هاي دفاع مقدس است. وي به‌تنهایی موفق شد 194 تانك و نفربر دشمن را منهدم كند.


 


*
اولين ناوچه دشمن بعثي در يكم مهرماه 1359 با مهارت شهيد سرلشكر خلبان عليرضا ياسيني و با استفاده از موشك هوا به سطح منهدم شد.


 


*
اولين پرش از برج ميلاد توسط سرهنگ بهزاد پاينده از چتربازان تيپ 65 نيروهاي ويژه هوابرد در سال 1385 انجام شد.


 


*
اولين سازنده تانك پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان، جهاد خودكفايي نيروي زميني ارتش است كه در سال 1373 با همت امير سرتيپ ميريونس معصوم‌زاده و تلاش سرتيپ‌دوم غلام رضايي طراحي و توليد شد و جمهوري اسلامي ايران را به‌عنوان پيشگام در ساخت تانك در خاورميانه مطرح كرد.


 


*
اولين هواپيماي جنگنده ساخت کشورمان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توسط نيروي هوايي ارتش و با عنوان آذرخش طراحي و توليد شد. این هواپیما در رزمايش بزرگ ولايت در سال 1375 در محضر فرماندهي معظم كل قوا با آزمايش عملياتي موفق و مورد اصابت دقيق قرار دادن اهداف، خشنودي معظم‌له و ملت شريفمان را فراهم كرد.


 


*
سرتيپ‌دوم آزاده صفر رجبعلي‌زاده در طول اسارت، قرآن كريم و نهج‌البلاغه را حفظ كرد و در طول اسارت بارها نهج‌البلاغه را تدريس كرد. وي پس از بازگشت به ميهن اسلامي نيز در مسابقات قرآن سراسري ارتش و نيروهاي مسلح، در سال‌هاي متمادي، به‌عنوان حافظ برتر قرآن كريم انتخاب شد.

* بيشترين پروازهاي جنگي در دوران دفاع مقدس متعلق به شهيد سرلشكر خلبان مصطفي اردستاني است كه بارها مواضع و پايگاه‌های دشمن بعثي را هدف قرار داد.


 


*
بيشترين ساعت پرواز تداومي متعلق به سرتيپ‌دوم خلبان يدالله خليلي است كه در جنگ تحميلي و در يك مرحله پرواز، با چندين‌بار سوخت‌گيري هوايي، 14 ساعت مداوم پرواز كرد.

* پس از پيروزي انقلاب اسلامي، ارتش پيشگام برگزاري مسابقات سراسري قرآن در سطح نیروهای مسلح جمهوري اسلامي ايران بوده است، به‌گونه‌ای‌كه این مسابقات همه‌ساله و بدون وقفه ادامه داشته و در سال جاري با مشاركت ده هزار قاري و حافظ، سي‌وهشتمين دوره آن به‌نحو شايسته برگزار شد.


 


*
بيشترين تعداد انهدام هواپيماي متخاصم در سال‌هاي جنگ تحميلي، با طرح ابتكاري پدافندي شهيد سرلشکر منصور ستاري، با انهدام 74  فروند در عمليات والفجر8 به ثبت رسيده است.


 


*
بيشترين جابه‌جايي رزمندگان در دفاع مقدس، با هواپيماهاي ترابری نيروي هوايي ارتش به‌منظور غافلگيري دشمن در عمليات بيت‌المقدس صورت گرفت. این نیرو با انتقال هزاران رزمنده از شمال شرق کشور به خوزستان، نقش چشمگیری در پیروزی عملیات بیت‌المقدس داشت.


*
اولين اعزام دانشجويي مدافعان مرزهاي ميهن اسلامي با حضور 700 دانشجوي داوطلب از دانشگاه افسري امام علي صورت گرفت. آنها از روز دوم مهر 1359 در جبهه‌هاي جنوب به فرماندهي سرهنگ حسین حسني سعدي (امیر سرلشكر حسني سعدي) همراه تكاوران نيروي دريايي،  مردم و سپاه پاسداران به دفاع از خرمشهر  و خوزستان پرداختند.

* اولين شهيد ترور از مسئولان نظام، شهيد سپهبد ولي‌الله قرني بود. وی در روزهاي بحراني پس از پيروزي انقلاب اسلامي تا روز شهادتش در سوم ارديبهشت، نقش بي‌بديلي در تثبيت انقلاب اسلامي و مقابله با جريان‌هاي ضدانقلاب داشت.


 


*
دانشگاه‌هاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران، از پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون 46 بار ميزبان رهبر معظم انقلاب اسلامي و فرماندهي كل قوابوده‌اند كه اين تعداد، بيشترين حضور معظم‌له در مراكز علمي، دانشگاهي و نظامي کشور محسوب مي‌شود.


 


*
عمليات هوايي حمله به اچ3 در سال 1360، يكي از پيچيده‌ترين و دشوارترين عمليات‌های هوايي جهان محسوب مي‌شود.


*
دانشگاه افسري امام علي، پس از پیروزی انقلاب اسلامي (سال‌های دفاع مقدس و دوران دفاع از حريم اهلبيت) 1184 دانش‌آموخته شهيد براي صيانت از مرزهاي فيزيكي و اعتقادي و تثبيت امنيت كشور، تقديم نظام اسلامي كرده است.


 


* مقاوم‌ترين سايت راداري كشور در دوران دفاع مقدس، سوباشي همدان بود كه باوجود چندين‌بار تهديد و حمله از سوي دشمن، همچنان در رصد و كشف هواپيماهاي مهاجم آماده و سرانجام با تقديم 19 شهيد در حمله هوايي دشمن از راه دور، ياد و خاطره پدافند قهرمان را براي هميشه ماندگار كرد.

* بيشترين اسكورت دريايي در سال‌هاي دفاع مقدس با انجام 10هزار مأموريت، متعلق به ناوگان دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران است.

* بيشترين مدت اسارت متعلق به شهيد سرلشکر خلبان حسین لشگري با 6410 روز اسارت است كه فرمانده معظم كل قوا ايشان را سيدالاسرا ناميدند.
 *
ناوگروه 12 نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان اولين ناوگروه کشورمان پس از انقلاب اسلامي، از طريق كانال سوئز وارد درياي مديترانه شد. این ناوگروه در بندر لاذقيه سوريه پهلو گرفت و با اهتزاز پرچم کشورمان در كانال سوئز و بندر لاذقيه، منادي پيام اقتدار و اتحاد ایران اسلامی بود.

* طولاني‌مدت‌ترين مأموريت دريانوردي تاريخ كشور، توسط ناوگروه 44 نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران به مدت 5 ماه به مقصد آفريقاي جنوبي در سال 1396 انجام شد. اين سفر با طي مسافت بيش از 5هزار مايل دريايي صورت گرفت.

* اولين بازي رايانه‌اي ارتش با نام «مبارزه در خليج عدن» و موضوع تكاوران نيروي دريايي که توسط سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تولید شد، پرفروش‌ترين بازي رايانه‌اي ايراني تاكنون بوده است.

* اولين ناوشكن بومي كشورمان با نام جماران در سال 1388 با حضور فرماندهي معظم كل قوا به ناوگان نيروي دريايي ملحق شد و در ده‌ها مأموريت داخلي و برون‌مرزي پيام‌آور توانمندي و خودكفايي فرزندان ملت در ارتش انقلابي شد.


 


*
نيروي زميني ارتش با پاك‌سازي اراضی آلوده به مین و مواد منفجره در غرب و جنوب غربی کشور، نقش ماندگاري در رونق كشاورزي، دامپروري و بهبود معیشت مردم عزيز این مناطق و ارتقای سطح اقتصادی کشور داشته است.

* بالگردها و خلبانان شجاع هوانيروز در كمك به قرارگاه‌هاي عملياتي سپاه پاسداران و نيروي انتظامي هزاران مرحله پرواز بي‌بديل در تأمين امنيت مرزهاي كشور در مقابله با اشرار داشته و دارند و در اين راه ده‌ها شهيد داده‌اند.
 


 
امتیاز دهی
 
 

[PageVisit]