اخبار برگزیده

1392/7/9 سه‌شنبه

از تندیس شهید سرلشگر خلبان غفور جدی در اردبیل رونمایی شد

در مراسمی از تندیس امیر سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی در میدان ایثار اردبیل رونمایی شد.

 

 در مراسمی از تندیس امیر سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی در میدان ایثار اردبیل رونمایی شد.

 در مراسم رونمایی از تندیس امیر سرلشکر خلبان غفور جدی اردبیلی، استاندار اردبیل، امیر سرتیپ برخور، جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش، چند تن از امیران و پیشکسوتان نیروی هوایی از همرزمان و دوستان شهید جدی، خانواده شهید جدی و همسر شهید خلبان عباس بابایی و نیز مدیران و مسئولین استانی و شهرستانی، فرماندهان انتظامی و نظامی و جمع کثیری از مردم ولایی اردبیل حضور داشتند.

مهندس بدری، شهردار اردبیل و سردار بابازاده، فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل در این مراسم ضمن خیرمقدم به حضار و میهمانان، از مفاخر اردبیل و امیران و سرداران این دیار سخن گفتند.

سپس چند تن از همرزمان و دوستان شهید از جمله سرهنگ خلج و امیران ضرابی، توانگریان، علی بالازاده و چیت فروش به بیان خاطراتی از شهید پرداختند و او را نماد غیرت، ازخودگذشتگی و مسئولیت پذیری دانستند.

امیر سرتیپ دوم خلبان حسین چیت فروش با اشاره به جمله معروف شهید جدی که گفته بود: «دوست دارم کفنم پرچم ایران باشد»؛ تأکید کرد: غفور دارای روحیه بسیجی بود و بسیجی وار وارد عرصه نبرد شد و سرانجام شهد شهادت نوشید.


در ادامه امیر سرتیپ خلبان برخور، جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متن لوح سپاس فرمانده نیروی هوایی را قرائت و آن را تقدیم مادر شهید جدی نمود و تندیس شهید با ماکت هواپپیمای فانتوم
F4 با دستان پُر مهر مادر شهید رونمایی گردید و میدان ایثار اردبیل رسماً به میدان سرلشکر شهید خلبان غفور جدی اردبیلی تغییر نام یافت.

گفتنی است خلبان شهید غفور جدی اردبیلی در سال 1324 در محله خیرال اردبیل به دنیا آمد. در سال 1346وارد نیروی هوایی شد و سه مرحله دوره آموزش خلبانی هواپیمای فانتوم را در آمریکا گذراند.

غفور که از نوابغ خلبانی ایران و جهان به حساب می آمد با وجود عدم حضور در ارتش در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، با شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه وارد عرصه نبرد شد و سرانجام  در تاریخ 17/8/1359 به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
پیکر مطهر او طبق وصیتش در گلزار شهدای قاسمیه اردبیل آرام گرفت
.

      

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ