اخبار برگزیده

1393/10/7 يكشنبه

در رزمایش محمد رسول‌الله(ص)؛سامانه جدید «مین‌شکار» نیروی دریایی ارتش عملیاتی شد

سامانه جدید تلفیقی مین‌شکار نیروی دریایی ارتش در رزمایش محمد رسول‌الله(ص) برای اولین بار عملیاتی شد.

 

سامانه جدید تلفیقی مین‌شکار نیروی دریایی ارتش در رزمایش محمد رسول‌الله(ص) برای اولین بار عملیاتی شد.

به گزارش قرارگاه فرهنگی رسانه ای ارتش از منطقه عمومی رزمایش بزرگ محمد رسوالله(ص)، در چهارمین روز از رزمایش به منظور جلوگیری از نفوذ دشمن به آب های ساحلی، یکان‌های پروازی، شناورهای سطحی، قایق‌های تندرو، زیردریایی های سنگین کلاس طارق و شناورهای بومی و بهینه شده به انجام عملیات مین ریزی پدافندی در گستره دریایی عمان و منطقه رزمایش پرداختند.

همچنین در پی مین ریزی نیروهای مهاجم در راستای آسیب رساندن به خطوط مواصلاتی و محل عبور و مرور شناورهای خودی، نیروی دریایی ارتش به منظور تامین امنیت کشتی‌های تجاری و نفتکش و باز نگه داشتن این خطوط با بهره گیری از بالگردهای RH به انجام عملیات مین‌روبی اقدام کرد.

در همین راستا سامانه جدید مین‌شکار تلفیقی نیروی دریایی ارتش با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده این نیرو رونمایی شد.

سال گذشته اولین مین‌شکار نیروی دریایی با حضور امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش عملیاتی شده بود. این سامانه که توسط یک فروند بالگرد RH کشیده می‌شود، می‌تواند با ایجاد امواج الکترومغناطیس چاشنی مین‌های دریایی را فعال و آنها را منفجر کند اما در این رزمایش سامانه جدید صوتی نیز به این سامانه اضافه شد که با ایجاد صوت در زیر آب مین‌های دریایی با چاشنی‌های صوتی را منفجر می‌کند.

این برای اولین بار است که این دو سامانه با تلفیق یکدیگر عملیاتی می‌شوند که البته توانایی استفاده جداگانه از آنها نیز وجود دارد.

این سامانه مین‌شکار برای انهدام مین‌های هوشمند کف‌خواب استفاده می‌شود که این مین‌ها در دنیا کاربرد زیادی دارند.

ایمنی و سرعت بالا (در حدود 20 نات) از جمله ویژگی‌های این سامانه مین شکار است و با توجه به توانایی سوخت‌گیری بالگرد RH می‌تواند در حدود 10 ساعت به صورت پیوسته این عملیات انجام شده و محوطه وسیعی مورد پاکسازی قرار گیرد.

به نقل از یکی از فرماندهان ارشد نیروی دریایی ارتش این سامانه کاملاً‌بومی بوده و هیچ الگوگیری خارجی و آموزش قبلی در رابطه با آن وجود نداشته است.

همچنین امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی به کارگیری این سامانه را ارتقاء دهنده توان این نیرو در پاکسازی آب‌ها از آلودگی به مین عنوان کرد و اظهار داشت: امروز دیگر همه می‌دانند ما توانایی ایجاد امنیت را در منطقه داریم و آماده انجام تمرین‌های مشترک دریایی با کشورهای منطقه هستیم چون مطمئنیم همین کشورها برای برقراری امنیت در منطقه کافی هستند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ